Dziś social media królują. Każda firma ma konto na Facebook’u czy Instagramie. Najczęściej na Naszych profilach społecznościowych publikujemy zdjęcia. Chcesz wstawiać ekstra cytat? A może potrzebujesz zdjęcia do wpisu? Cokolwiek masz w planach – Canva będzie idealnym narzędziem.

Czym jest Canva?

Canva to program online do tworzenia grafik. Wersja darmowa powinna wystarczyć do codziennych zadań związanych z blogiem, czy biznesem online. Jeśli chcesz z niej skorzystać wystarczy zarejestrować konto. 

Lista grafik, które możemy zrobić w tym programie jest bardzo długa. Po zalogowaniu się i wybraniu przycisku Utwórz projekt widzimy listę projektów. Każdy z nich ma właściwy rozmiar, gotowy do wstawienia na przykład na blog. Wygląda to tak:

Utwórz projekt w Canva
Widok w Canva po wybraniu Utwórz Projekt

Na różnych grupach zauważyłam, że bardzo dużo osób boi się wszelkich technologii. Czy sobie poradzę? Technologie nie chcą ze mną współpracować… chyba nie dam rady. Zachęcam do próbowania. Internet jest pełen darmowej wiedzy. A ten program jest bardzo intuicyjny! Poniżej znajdziesz video z instrukcją obsługi!

Tworzenie grafiki w Canva krok po kroku

  1. Wybór szablonu

Powiedzmy, że chcemy zrobić grafikę z cytatem na Facebook. Z listy wybieramy więc Wpis na Facebooku. Przechodzimy do okna tworzenia.

Tworzenie wpisu na facebook w Canva
Widok po wybraniu opcji Wpis na Facebooku

Po lewej stronie możemy wybrać szablon, który Nam się podoba. Zwracajmy uwagę bardziej na układ szablonu niż na kolory, czy tekst. Wszystko potem możesz zmienić. Warto też spojrzeć, czy dany szablon nie ma jakiegoś płatnego elementu. Jeśli przy danej grafice znajdziesz symbol dolara, to znaczy, że będziesz musiała za coś dopłacić albo ten element po prostu usunąć.

Wybieranie szablonu w Canva
Szablon wybrany!

2. Edycja szablonu

To co możecie edytować i jak to robić znajdziecie w poniższym filmie:

https://youtu.be/mZGkeXAYa_E

Darmowe banki zdjęć

Umiemy już ładnie edytować zdjęcia. Jednak nie każdy umie robić ładne zdjęcia, często szkoda na to czasu albo brakuje Nam odpowiedniego sprzętu. Dlatego dobrym rozwiązaniem są banki zdjęć.

Oto lista darmowych banków zdjęć:

Unsplash – mój ulubiony bank zdjęć, tam znajdziesz najładniejsze i bardzo artystyczne zdjęcia.

Pixabay  – darmowy bank zdjęć

FGD – tutaj znajdziecie darmowe ikony

FlatIcon – darmowe ikony

Pamiętaj o optymalizacji obrazów na stronę internetową

Prowadzisz bloga lub stronę firmową na WordPress? Pamiętaj o optymalizacji wielkości obrazów! Należy zwracać na to uwagę ze względu na szybkość działania strony.

Do optymalizacji grafik na blogu używam programu ImageOptim. Możesz go pobrać na swojego Mac’a.

Wielkość zdjęć możesz optymalizować także używając wtyczki – jeśli używasz WordPress’a. Wygodna i darmowa jest EWWW Image Optimizer.

A Wy z jakich narzędzi korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!