Praca z domu to marzenie nie jednej osoby. Niewiele osób ma świadomość, że jest to przede wszystkim ciężka praca nad sobą. Zmotywowanie się do pracy w domu jest tysiąc razy trudniejsze, niż w biurze. Sama często ulegam pokusie. Zamiast pracować szukam nowych narzędzi, które mają nagle sprawić, że będę robiła więcej. Oczywiście tak to nie działa. Jeśli sama nie zaczniesz działać, nie pomoże żadna wspaniała aplikacja. Poniżej znajdziesz przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami * oraz mój system planowania.

Przygotowałam listę kilku sprawdzonych aplikacji, które są bardzo często polecane przez osoby, które pracują z domu. Sama ich używam. Po pierwsze dlatego, że są darmowe. Po drugie dlatego, że są świetne :).

*Jestem Apple maniakiem. Najprawdziwszym. Nie miałam w życiu androida w rękach, a systemu Windows już nie pamiętam. Wszystkie doświadczenia związane z poniższymi narzędziami są związane z ich działaniem na urządzeniach: iPad, iPhone, MacBook.

Przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami

Asana 

Wspaniały progam do zarządzanie projektami. Asana została stworzona z myślą o zdalnych zespołach. Jest to całkowicie darmowe narzędzie. Oczywiście, jest wersja płatna, ale dopiero po przekroczeniu bardzo dużej liczby osób w zespole. Aktualnie swoje projekty planuje właśnie w tej aplikacji.

Zalety:

  • Intuicyjny system
  • Wersja darmowa nie ma prawie ograniczeń
  • Niegraniczona ilość projektów
  • Pięknie się synchronizuje między urządzeniami

Wady:

  • Brak aplikacji na komputer.
  • Aplikacja na telefonie jest mało czytelna. W sumie jest nieczytelna.
  • Brak polskiej wersji językowej

Nozbe 

Polska aplikacja. Działa świetnie i polecam ją każdemu. Bardzo dobrze łączy się z całą filozofią Davida Allena Getting Things Done.  

Jest czytelna, a do tego Michał Śliwiński twórca Nozbe, zadbał żeby każdy użytkownik wiedział odrazu jak się zabrać za planowanie za jej pomocą. Na YouTube znajdziesz 10 filmików o tym jak możesz ją wykorzystywać.

Powyżej 5 projektów Nozbe jest płatne. Za to ma świetne aplikacje na wszystkie urządzenia z jabłkiem, które synchronizują się między sobą bez zarzutów.

Kalendarz iCal

Działam tylko na Applach więc nie szukałam zewnętrznego kalendarza. Jeśli używałam na przykład Google Calendar, zawsze kończyło się to synchronizacją z Kalendarzem Appla. Chodziło o otrzymywanie powiadomień. W końcu stwierdziłam, że to bez sensu i zrezygnowałam z innych. Jestem z niego w pełni zadowolona.

Jak zarządzam zadaniami

Podsumowując, narzędzia z których aktualnie korzystam do zarządzania zadaniami to Asana oraz kalendarz iCal. To mi w pełni wystarcza. Nie muszę przełączać się między tysiącem aplikacji. Dodatkowo, mam na ścianie, ogromną kartkę z zadaniami na najbliższy miesiąc. Wstępnie lubię widzieć wszytko na papierze.

Mój proces planowania wygląda następująco:

  1. Na dużej kartce planuje zadania na najbliższy miesiąc. Zapisuje wszytko, co jest dla mnie ważne, dzieląc na bloki czasowe. Oznacza to, że dane zadanie do danej godziny ma być zrobione.
Planowanie miesiąca analogowo - przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami
Tak mam brudną ścianę 🙂 Nie chodzi o to, żeby było ładnie. Ma być praktycznie.

2. Wszystkie zadania, które mam na kartce, zapisuje w odpowiednim projekcie w Asanie. Każde zadanie rozmieniam na drobne. Chodzi o to, żeby łatwiej mi było się do nich zabrać. Oznaczam je datami zgodnymi z analogowym harmonogramem.

Organizacja zadań w asana - przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami
Bardzo robocza Asana

3. Każdego dnia wieczorem planuje bloki czasowe w kalendarzu. Mam szczeniaczka, który musi wychodzić co dwie godziny na spacer. Jedna sesja pracy to najczęściej 2 godziny.

Bloki czasowe - przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami
Przykładowe bloki czasowe

Nawyki

Bardzo długo szukałam narzędzia, które pozwoli mi na śledzenie moich postępów w wyrabianiu nowych nawyków. Niestety nie znalazłam niczego co by mnie oczarowało. Zrobiłam nawet tabelkę w Excelu. Na nic się to nie zdało, bo jej nie uzupełniałam. Chcąc dalej walczyć, o zdrowo wyglądające ciało i godzinę czytania, ustawiłam sobie po prostu przypomnienia o daje godzinie. Założyłam sobie, że nie muszę robić tego dokładnie wtedy, kiedy pojawi się komunikat. Chodzi o to, że on nie znika. Jeśli go nie odznaczę ciągle będzie mi się wyświetlał. Zupełnie jak wyrzut sumienia. I to pomaga 🙂

przypomnienie o nawykach - przydatne aplikacje do zarządzania zadaniami
 Podzieliłam przypomnienia na dwie części ze względu na to, że w niektóre dni po prostu chcę mieć wolny wieczór 🙂

A jak Ty planujesz swoje codziennie zadania? Może znalazłaś aplikację do śledzenia postępów w pracy nad nawykami? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli masz jakieś pytanie, dotyczące mojego systemu planowania, pisz śmiało! 

Podobał Ci się ten wpis? Chcesz być na bierząco? Zostaw swój adres mailowy – nic Cię nie ominie.