Chcesz mieć swoją stronę internetową? Świetny pomysł! To podstawa każdego biznesu. Zastanów się, co robisz gdy chcesz skorzystać z jakiejś usługi? Ja zaczynam od szukania w Internecie. Dlatego własna witryna to podstawa! Pierwsza strona internetowa to zawsze wyzwanie, dlatego śpieszę z pomocą!

Wersja do oglądania:

Na początku warto zastanowić się nad tym czy chcesz postawić swoją stronę samodzielnie, czy może wolisz to komuś oddelegować. Często zdarza się tak, ze decyduje o tym budżet jakim dysponujesz. Na początku drogi zawsze jest ciężko. Jeśli nie masz środków na wynajęcie osoby do tego zadania, nie zniechęcaj się. Nie pozwól żeby to stanęło na drodze do Twojego marzenia. Możesz zrobić to sama, nawet jeśli nie umiesz programować. Dlaczego? Bo jest WordPress.

Czym jest WordPress

WordPress jest to system zarządzania treścią, który został zaprojektowany z myślą o tworzeniu blogów. Rozrósł się jednak do takich rozmiarów, że służy także do tworzenia stron, a nawet sklepów internetowych. Jest to rozwiązanie całkowicie darmowe!

Jak widzisz, nie potrzebujesz do tego znajomości programowania. Potrzebna Ci będzie jedynie znajomość WordPress’a. Całą instrukcję obsługi znajdziesz właśnie na mojej stronie.

WordPress.org czy WordPress.com

Wszystko o czym piszę będzie odnosiło się do WordPress.org. Ten system instalujesz na swoim serwerze.

WordPress.com jest to platforma do blogowania, taka jak np. blogger. Dlatego nie będę się nią zajmowała.

Czy wiesz, że? Ponad 30% stron na całym świecie stoi na WordPress?

Od czego zacząć tworzenie strony internetowej

Podstawowe elementy to:

  • Domena
  • Hosting
  • Motyw

Następnie zaczyna się edycja strony, tworzenie treści, wtyczki itd. Zacznijmy jednak po kolei.

Własna domena czy bezpłatne rozwiązanie?

Jak zawsze: to zależy. Jeśli jesteś zdecydowana to kupuj domenę, stawiaj stronę i walcz o swoje marzenia. Jeśli jesteś nie do końca przekonana do swojego pomysłu, wybierz bezpłatne rozwiązanie. Chociaż jakby się chwilę nad tym zastanowić… skoro Ty nie jesteś przekonana do swojego pomysłu, nie przekonasz do niego potencjalnych czytelników czy klientów.

Własna domena – ile to kosztuje

Cena zależy od zakończania domeny, którą wybierzemy. Domena zakończona na .pl to koszt około 10 zł – płatne co rok. W przypadku domen o końcówce .com zapłacimy około 30 zł. Decyzja jest prosta. Jeśli nie masz zamiaru wchodzić na zagraniczne rynki – wybierz .pl. Moim zdaniem, nie ma co płacić więcej, jeśli strona zawsze będzie w języku polskim, a Ty wybierzesz końcówkę .com tylko po to by było światowo.

Imię i nazwisko czy nazwa firmy

Na o pytanie niestety musisz odpowiedzieć sobie sama. Chociaż często odpowiedź jest dość prosta. W zależności czy planujesz zatrudniać pracowników od początku i tworzyć wielką firmę, czy chcesz rozwijać swoją markę osobistą. W pierwszym przypadku niech to będzie nazwa firmy, oczywiście nie wyklucza to pokazywania się i tworzenia marki osobistej. Ja mam wykupionych kilka domen, na swoje imię i nazwisko również.

Hosting

Hosting to wykupione miejsce na serwerze potrzebne aby strona działała. W Internecie znajdziesz bardzo wiele firm oferujących tą usługę. Oczywiście najlepiej wykupić hosting i domenę w jednym miejscu. Zanim zdecydujesz się, który z nich wybrać dobrze się przygotuj i sprawdź jak wyglądają dalsze opłaty. Koszt hostingu to około 100 zł – płatne co rok. Niektóre z firm często robią promocje dając pierwszy rok za grosze, za to potem musisz zapłacić już większe pieniądze. Ja korzystam z OVH i jestem w miarę zadowolona. 

WordPress czy inna platforma?

Prawie 30% wszystkich stron w Internecie jest postawiona właśnie na WordPress. Dlaczego? Bo jest prosty i intuicyjny. Za pomocą wtyczek w szybki i łatwy sposób możesz zmienić swoją stronę w sklep, blog, wizytówkę, portfolio. Cokolwiek wymyślisz z WordPressem jest to możliwe. Bardzo ważne jest także to, że w dowolnym momencie możesz coś na stronie samodzielnie poprawić lub usunąć. Nie potrzeba do tego informatyka. Powszechność WordPressa ma jeszcze jedną zaletę. Na jego temat w Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów, kursów online, filmów.

Szablon płatny czy darmowy?

Zdecydowanie płatny szablon. Moją pierwszą stronę postawiłam na darmowym szablonie. Nie było to dobre rozwiązanie. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona wyglądała profesjonalnie i była taka jaką sobie wymarzysz, to warto zainwestować w płatną wersję. Płatny szablon możesz kupić na ThemeForest.  Koszt to około 200 zł – płatne tylko raz.

Podsumowując, łączny koszt profesjonalnej strony internetowej, którą potem sama postawisz to około 350 zł. Dużo mało? Moim zdaniem, to mała cena za zrobienie pierwszego kroku w kierunku swoich marzeń.

Jeśli nie chcesz sama stawiać swojej strony, chętnie pomogę Ci w tym zadaniu.