Wizyta w urzędzie to dla Ciebie koszmar? Wypełnianie formularzy sprawia Ci trudność? Marzysz o własnej działalności ale ciągle obawiasz się papierologii? Spieszę z pomocą! Opisuję krok po kroku jak założyć firmę przez Internet. Bez wychodzenia z domu!

Nie będę się rozwodziła nad tym, jak to działa. Jakie są podatki i możliwości. Nie jestem księgową. Marzę o tym, żebyś przestała się bać. Zaczęła działać i spełniać swoje marzenia! Zakładanie własnej firmy to już nie chodzenie po urzędach i czekanie w kolejkach. Teraz zrobisz to w piżamie, w swoim łóżku. Tak może powstać Twoje Imperium!

Jaką przewagę ma działalność gospodarcza?

  • Możesz pozyskać poważniejszych klientów. Bez możliwości wystawienia faktury, większość osób, nie podejmie z Tobą współpracy. Faktury z Inkubatorów lub Useme mogą zostać odrzucone przez kontrahentów;
  • Możesz starać się o dofinansowanie z Unii lub Urzędu Pracy; 
  • Ostatnia i najważniejsza sprawa: możesz starać się o kredyt. Czy wiesz, że umowa o dzieło/zlecenie jest coraz częściej odrzucana przez banki? Może Twoim priorytetem nie jest kredyt, może Twój partner ma umowę o pracę i o wszystko zadba. Okej super. Pamiętaj, to będzie Twoje. Niezależność jest w cenie 🙂

Mały ZUS 

W dwóch przypadkach podczas prowadzenia działalności nie musimy płacić dużego ZUSu:

  • Gdy jest to Nasza pierwsza działalność gospodarcza – płacimy tak zwany mały ZUS (ok. 500 zł);
  • Gdy jesteśmy zatrudnione na umowę o pracę – płacimy tylko składkę zdrowotną (ok. 300 zł);

Jak założyć firmę przez Internet?

Oczywiście, możesz iść do Urzędu Gminy, potem do Urzędu Skarbowego, a na koniec do ZUS. Stracisz kilka godzin. Narazisz się na nieprzyjemne zachowania. Nie wszyscy urzędnicy są sympatyczni. Możesz też zrobić to ze swojego domu, bez strachu i pośpiechu.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, stwórz Twój Profil Zaufany. Jest to elektroniczny podpis, który ułatwi Ci kontakt, przez Internet, ze wszystkimi urzędami. Możesz go założyć przez Internet, potwierdzając swoją tożsamość przez swój bank. Jeśli nie masz możliwości potwierdzenia swojej tożsamości przez bank, możesz wybrać się do punkt w Twoim mieście, gdzie jest to możliwie. Listę palcówek znajdziesz po wypełnieniu formularza na stronie.

Wypełnienie wniosku CEIDG

Gdy masz już swój profil zaufany, możesz przystąpić do wypełnienia wniosku na stronie CEIDG. Do wypełnienia wniosku będzie Ci potrzebny dowód osobisty oraz numer PKD. Pełną listę kodów PKD znajdziesz tutaj.

Czym jest kod PKD? 

PKD to numer, który określa rodzaj działalności, którą będziesz wykonywała. Na początek możesz wybrać jeden, ten który Twoim zdaniem, najlepiej pasuje do czynności przez Ciebie wykonywanych. Pamiętaj, że nie ma ograniczeń co do ilości wpisanych numerów PKD w wniosku. Mając profil zaufany możesz bez przeszkód zmienić numery PKD lub dopisać, bez wizyty w urzędzie.

Jesteś zdecydowana? Chcesz rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu? Zrób to teraz, krok po kroku ze mną 🙂

To co zaczynamy?

Wypełnienie wniosku CEIDG online krok po kroku

Na stronie CEIDG wybierasz „Chcę założyć działalność gospodarczą”. Następnie przechodzisz do okna, które wygląda następująco:

wypełnienie wniosku CEIDG

Zaznacz te same pola, które ja zaznaczyłam. Przepis kod z obrazka i wybierz „dalej”.

Zostaniesz przeniesiona do wniosku. W sekcji 03 wpisujesz swoje podstawowe dane, przykładowo:

wniosek CEIDG jak wypełnić

Sekcja 04 to miejsce na Twój adres zamieszkania.

sekcji 05 możesz wpisać swój adres mailowy, będzie wykorzystany do kontaktów między Tobą a urzędem.

Sekcja 06:

wypełnienie wniosku CEIDG

Na początku wpisujesz nazwę swojej firmy. Pamiętaj, że nazwa musi zawierać Twoje imię i nazwisko, tak jak powyżej.

Następnie wypisujesz swoje PKD. (Jeśli masz z tym problem, napisz w komentarzu lub na mojej grupie Kobiecy Biznes Online. Chętnie pomogę!)

Nazwa skrócona – najczęściej to po prostu Twoje imię i nazwisko.

Dane kontaktowe, które wpiszesz w punkcie 09, będą widoczne dla wszystkich w CEIDG. Jeśli nie chcesz otrzymywać telefonów oraz maili z ofertami, możesz je ukryć, zaznaczając pole po prawej stronie.

Sekcja 10 to miejsce na wpisanie adresu Twojej firmy. Oczywiście, mając biznes online, najczęściej będzie to Twój dom. Pamiętaj, żeby wpisać adres w którym jesteś na codzień i pracujesz. Sama ostatnio zostałam sprawdzona, czy adres który podałam jest prawidłowy.

wypełnieniewnioskuceidg

Sekcja 12. Wybierz z listy, które ubezpieczenie jest dla Ciebie odpowiednie. Po wybraniu ZUS, wyskakuje dodatkowe okno tak jak poniżej.

Data powstania obowiązku płacenia składek, to ta sama data co rozpoczęcia działalności.

Do wniosku możesz odrazu dołączyć zgłoszenie do ZUS. Tak naprawdę większość osób będą interesowały tylko dwa formularze:

ZUS ZUA – wypełniają osoby, które nie są nigdzie zatrudnione i chcą się zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego

ZUS ZZA – wypełniają osoby, które są zatrudnione na umowę zlecenie lub o pracę na kwotę powyżej 2100 zł brutto.

wypełnienie wniosku CEING

Aktualny naczelnik urzędu skarbowego – tu wpisujemy tylko miasto lub oddział urzędu skarbowego do którego należymy;

Dalej są już sprawy księgowe. Każda z Was powinna sprawdzić, który rodzaj podatku oraz czas rozliczenia będzie najlepszy.

Gdy wniosek jest wypełniony, możemy dołączyć zgłoszenie do ZUS (wypełnić je w kolejnym kreatorze). Następnie podpisujemy dokumenty Profilem Zaufanym.

Pozostaje Nam tylko dołączenie deklaracji VAT – R. To także możemy zrobić na stronie CEIDG.

Zakładanie firmy z mBankiem (500 zł na start)

Ja zakładałam firmę z mBankiem. Wypełniłam formularz na stronie, oczywiście przy okazji zakładając konto firmowe. Ta opcja nie jest do końca internetowa. Po wypełnieniu wniosku w Internecie, należy iść do placówki, żeby podpisać umowę. W zamian otrzymujesz 500 zł w prezencie. Więcej informacji o tej ofercie znajdziesz tutaj.

Jeśli zastanawiasz się na kontem firmowym, bardzo polecam mBank. Obsługa jest intuicyjna, a konto darmowe. Dodatkowo znajdziesz kilka super promocji, które pozwolą Ci na zarobienie kilku groszy. Jeśli chcesz założyć konto, możesz skorzystać z tego linku. Jeśli interesuje Cię konto z obsługą księgową, (pierwsze dwa miesiące za 1 zł, potem 150 zł po chyba pół roku 200 zł miesięcznie) z limitem dokumentów księgowych 20 miesięcznie to więcej informacji znajdziesz je tutaj.  (Oba linki są afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli ich użyjesz i założysz konto, będę miała z tego korzyści finansowe).

Mam nadzieję, że rozjaśniłam trochę cały proces. A Twoja firma, czeka już na NIP i REGON 🙂

Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie podziel się w komentarzu 🙂