Rozpoczęcie działania jest jednym z największych wyzwań. Na początku może pojawić się wiele czynników, które nas spowalniają. Często różne przypadłości, które nam się zdarzają ubieramy jako coś pozytywnego, jako zestaw naszych cech. Za tym, zwłaszcza na początku, kryje się strach przed nieznanym i porażką. Rzadko zdarza się, aby rozpoczęcie nowej drogi było łatwe i przyjemne. Jak zacząć działać i się nie poddawać?
Pozytywny początek
Bywa tak, że wpadamy na genialny pomysł. Mamy pierwszy tydzień ogromnej ekscytacji i szczęścia, stawiamy pierwsze kroki w kierunku naszej wizji. Nagle kończy się nasz zapał, jakby ktoś wyciągnął nasze baterie. Przestajemy wykonywać kolejne zadania.
Często jest to przykrywane perfekcjonizmem. Nie możemy zdecydować się na nazwę, logo czy kolory, bo wszystkie te elementy muszą być idealne. Zatrzymujemy się na małych sprawach, coraz bardziej oddalających nas od realizacji naszego pomysłu.
Perfekcjonizm
Słyszałam o wielu osobach, których pomysł na biznes kończył się na logo. Nie mogły znaleźć tego idealnego wzoru, który będzie odpowiednio reprezentować ich firmę. Jeżeli działamy sami i nie korzystamy z pomocy osób trzecich, takich jak grafik, nasze logo może nie być od początku perfekcyjne. Pamiętajmy, że zawsze możemy to po drodze zmienić, gdy już będziemy mieli na to środki albo stwierdzimy, że jest to konieczne.
Ta sama wymówka perfekcjonizmu pojawia się często przy temacie tworzenia strony internetowej. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na początku nic nie będzie idealne. Moja strona internetowa teraz wydaje mi się być super, ale za rok czy dwa, może dowiem się więcej i będę chciała ją ulepszyć.
To doskonalenie się i zdanie sobie sprawy, że jest to trwający proces, odblokowuje nas do działania. Za perfekcjonizmem często stoi właśnie strach, że nikomu się to nie spodoba, nikt tego nie kupi, nikogo to nie zainteresuje. Sama nieraz zmagałam się z takim strachem, przy tworzeniu nowych rzeczy.
Najlepsze co możemy zrobić, to podzielić nasze zadania na małe kroczki. Wykonując wiele takich małych kroków, przestaniemy się w końcu bać i oswoimy się z danym zagadnieniem.
Strach przed krytyką
Często też nie boimy się samej obojętności, ale też krytyki. Przychodzi do nas strach przed tym, że ktoś powie, że logo które stworzyliśmy jest brzydkie albo film nudny i bezwartościowy. Boimy się tego co powie nasza rodzina lub znajomi.
Wszystkie te obawy możemy zaobserwować nie tylko w tworzeniu własnego biznesu online, ale też w codziennych sytuacjach. Pamiętam, że na spotkaniach służbowych nie mówiłam o swoich pomysłach, bo wydawały mi się po prostu głupie. Po chwili ktoś się zgłaszał i mówił o podobnym pomyśle i okazał się on dobry. Tylko strach ograniczał mnie przed mówieniem na głos o moich kreatywnych pomysłach.
Samozadowolenie
Wydaje mi się, że szczególnie w naszym kraju, ludzie uwielbiają oceniać i krytykować innych. Tak po prostu jest i tak zawsze będzie. Musimy się z tym pogodzić. Ostatecznie najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja jestem z siebie zadowolony? Czy mi się podoba to, co tworzę? Czy dobrze się czuję z tym tworzę?
Twoje samozadowolenie jest najważniejsze. Najważniejsze, że my wiemy, że w dany projekt włożyliśmy 100% serca i pracy. Pamiętaj też, że jeżeli będziesz tylko myśleć o działaniu, ale bez samego wykonania to niestety nie czeka Cię kompletnie nic w tym kierunku. Gdy zaczniesz działać, to jedyne co może Cię spotkać to pozytywne rzeczy. Każdy kolejny pomysł, który zrealizujesz, nawet ten nieudany, prowadzi do Twojego rozwoju.
Inne wymówki
Pomysł na dzielenie się wiedzą o zakładaniu i prowadzeniu biznes online, pojawił się u mnie między innymi dlatego, że często słyszałam wymówkę, że biznes wymaga ogromnego wkładu pieniężnego. Niektórzy uważają, że nie mają jak zacząć działać. Chcę pokazać, że aby zacząć działać online, wystarczy nam nieduża kwota na hosting i domenę i chęć do działania.
Zarabiania na dzieleniu się swoją wiedzą w internecie, naprawdę nie kosztuje tak wiele. Nawet jeżeli nie wszystko będzie na początku idealne, najważniejsze jest, aby miało dla kogoś wartość, nawet jeżeli będzie to wartościowe tylko dla Ciebie.
Jeżeli stoisz gdzieś na początku swojej drogi, mam nadzieje, że przemyślisz co tak naprawdę Cię powstrzymuje. Odpowiedz sobie na pytanie „co najgorszego się może wydarzyć?”. Odpowiedź na pytanie zmotywuje Cię do działania i doda odwagi do działania.
Przeczytaj również: Ile potrzeba pieniędzy, żeby założyć biznes online?