Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. A co za tym idzie, sezon na postanowienie noworoczne. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak wyznaczać cele na 2019 rok tak, aby w końcu się udały, a nie już w lutym zostały zapomniane.
Jak nie formułować celów?
Pierwszym, najczęściej popełnianym błędem podczas stawiania celów na nowy rok jest ich ogólność. „Chce schudnąć”, „chcę mieć więcej pieniędzy”, „chce dostać awans”, „chcę założyć firmę”; Takie postanowienia noworoczne nie mają szans na przetrwanie. Jeśli jedynie o nich pomyślimy, nic nie zmieni się nagle 1 stycznia 2019 roku. Nie ogarnie Nas nagle wielka chęć działania, nasz mózg nie zacznie pracować w nowy, lepszy sposób. Dopiero, gdy przygotujemy sobie grunt pod pracę nad danym celem, coś może się zmienić, a szanse na sukces się zwiększyć.
Zacznijmy od formułowania celu. Jak samo ukształtowanie go może Nam pomóc? A no tak, że będziemy wiedzieli czego dokładnie chcemy, a to pomoże Nam w późniejszej pracy na celem.
Bardzo pomocnym narzędziem może okazać się metoda SMART. Chodzi o to, żeby cel spełniał poniższe kryteria.
S – (ang. Specific) cel powinien być konkretny, a nie ogólny.
M – (ang. Measurable) cel powinien być mierzalny, a więc ważne jest abyś wiedział kiedy cel został osiągnięty.
A – (ang. Achievable) cel powinien być osiągalny. Wiadomo, każdy z Nas lubi być ambitny. Pamiętajmy jednak, że zbyt ambitne, niezrealizowane cele mogą podciąć nam skrzydła w przyszłości.
R – (ang. Relevant) cel powinien być ważny dla Ciebie, a także powinien Cię rozwijać w określonej dziedzinie.
T – (ang. Time-bound) cel powinien być określony w czasie, a więc powinien mieć swoją datę końcową.
Okej, w teorii wygląda to właśnie w ten sposób. Jak to wygląda w praktyce? Rozprawmy się z najczęstszymi postanowieniami noworocznymi, aby lepiej przedstawić o co chodzi.
Cel nieprawidłowo sformułowany: Chcę schudnąć
Nie jest za bardzo ambitny (nie mówimy tu o miesiącu, usunęłam słowo „chcę” – chcieć możemy wiele), jest mierzalny – jeśli ubędzie nam 10 kilogramów znaczy, że jest osiągnięty (ważne żeby zważyć się w dniu wyznaczania celu), ma datę końcową.
Cel sformułowany zgodnie ze metodą SMART: Schudnę 10 kilogramów do 1 grudnia 2019 roku.
Nieprawidłowo sformułowany: Chcę więcej zarabiać.
Zgodnie z metodą SMART: Będę zarabiał/zarabiała 8 000 zł netto miesięcznie do 31 grudnia 2019 roku.
Tak samo jak powyżej: mamy datę końcową, cel jest mierzalny (bo wyznaczyliśmy co dla Nas oznacza „dużo zarabiać”).
Mam nadzieję, że już rozumiesz o co chodzi z metodą SMART.
Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyznaczania celów?
Rozszerzeniem metody SMART jest SMARTER
A więc dodajemy:
E – ekscytujący
R – zapisany
Tak więc koniecznie zapisz swój cel i postaraj się, żeby jego realizacja była dla Ciebie ekscytująca. W jaki sposób? Jeśli Twoim celem jest zrzucenie określonej ilości zbędnych kilogramów, zapisz się na przykład na lekcje tańca ze swoją drugą połówką lub przyjacielem. Spędzicie razem czas, a do tego nauczycie się czegoś nowego i spalicie trochę kalorii. Drugą opcją jest testowanie nowych przepisów wspólnie ze współlokatorem. Blogów kulinarnych i dietetycznych jest całe mnóstwo, wystarczy tylko poszukać 🙂

Trzymam kciuki za Twój 2019 rok.
I pamiętaj: tylko od Ciebie zależy, to jak wygląda Twoje życie <3