Optymalizacja własnej strony internetowej to sprawa bardzo ważna. Po pierwsze, nasi odbiorcy nie będą czekać aż nasza strona się załaduje, jeżeli zajmuje to dużo czasu. Wystarczy, żeby  strona ładowała się 5 sekund dłużej niż normalnie, aby zniechęcić naszych odwiedzających.

Jeżeli już w jakoś przyciągnęliśmy ludzi do naszej strony, na której szukają pomocy lub rozwiązania swojego problemu, to dobrze byłoby ich nie odstraszać na samym początku mozolnie ładującą się stroną.

Dodatkowo szybko działająca strona internetowa sprawia, że korzystanie z niej jest przyjemne, a odwiedzający nie tracą bez sensu swojego cennego czasu. Chyba nikt z nas nie lubi czekać, więc nie każmy tego robić naszym odbiorcom. 

Szybkość a pozycjonowanie

Druga sprawa to wpływ szybkości naszej strony na jej pozycjonowanie. Strony, które wczytują się sprawnie i działają szybko, ,mają pierwszeństwo jeśli chodzi o pozycjonowanie. Jeżeli chcemy dotrzeć do ludzi, to dobrze byłoby znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyników dla wyszukiwanej frazy.

Mam nadzieję, że te dwa powody przekonały Cię do tego, że szybko działająca strona internetowa to ważna sprawa. Ale jak sprawdzić szybkość ładowani strony i jak ją poprawić?

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Aby zdiagnozować naszą stronę będziemy potrzebowali odpowiednich narzędzi. Pierwszym z nich jest narzędzie PageSpeed Insights od Google. Na stronie głównej w przeznaczonym do tego polu, wpisujemy adres naszej witryny internetowej. Serwis zwraca nam całe mnóstwo informacji, zarówno dotyczących optymalizacji na komputery jak i smartfony.

Dodatkowo dostajemy wskazówki dotyczące tego, co zrobić aby zwiększyć szybkość naszej strony. Do każdej wskazówki dostajemy również instrukcję , jak wykonać niezbędne kroki. Warto się zagłębić w otrzymane podpowiedzi. 

Jak poprawić szybkość naszej strony?

Gdy już wiemy co z naszą stroną jest nie tak, musimy przejść do jej poprawy. Dużym czynnikiem przy szybkości ładowania strony są zawarte na niej grafiki. Starajmy się, aby zdjęcia, które wrzucamy na stronę, były jak najmniejsze.

Wiadomo, że chcemy aby grafiki były w jak najlepszej jakości. Wystarczy, że dokonamy niewielkiej kompresji naszych wrzucanych obrazów. Istnieje dość sporo narzędzi do tej operacji. Możemy użyć też narzędzi, które zoptymalizują nasze obrazy przy wrzucaniu ich na stronę, a także narzędzia, które zoptymalizują obrazy, które wrzuciliśmy już wcześniej.

Możemy więc działać dwutorowo, optymalizować każdą wrzucaną grafikę lub wszystkie obrazy na naszej stronie co jakiś czas. 

Aktualizacje wtyczek

Ważną sprawą są też aktualizacje. Nie tylko pojedynczych wtyczek ale też samego WordPressa. Niestety stare, nieaktualizowane wtyczki spowalniają działanie naszej strony, tak samo jak właśnie starsza wersji WordPressa.

Nie powinno to być problemem, bo w panelu administratora dostajemy powiadomienie o dostępności nowych aktualizacji. 

Materiały wideo

Szybkość naszej strony zmniejsza się, gdy wrzucamy bezpośrednio na nią materiały wideo. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie wideo na serwisie hostingowym, a następnie ‚zagnieżdżać’ filmy tam, gdzie chcemy aby się pojawiły.

Prostym i darmowym serwisem hostingowym jest YouTube. Możemy założyć własny kanał. Jeżeli chcemy, aby dany film był widoczny jedynie na naszej stronie, możemy go wstawić jako niepubliczny. Wtedy jest on widoczny tylko dla osób posiadających link. Możemy następnie go umieścić na naszej stronie kopiując kod osadzenia dla danego filmu i wklejając go na naszą stronę. 

Zadbaj o porządek

Ostatnia sprawa to porządek. Postarajmy się nie zaśmiecać naszej witryny. Jeżeli są sekcje albo wtyczki, które są nieprzydatne i nieużywane, powinniśmy je usunąć. Trzymanie zbędnych wtyczek spowalnia działanie naszej strony. 

Przeczytaj również: Co powinna zawierać dobra strona internetowa?