Żyjemy coraz szybciej, chcemy robić coraz więcej. Szukamy prostych sposobów na poprawę skuteczności działania. Dotyczy to wielu dziedzin Naszego życia. Zastanawiamy się jak szybko schudnąć? Jak szybko zarobić? Jak robić więcej w jak najkrótszym czasie? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na ostatnie pytanie.

Zasada 2 minut

Przeglądając swoją skrzynkę odbiorczą zastanów się nad tym ile zajmie Ci wykonanie zadania. Jeśli zajmie ono mniej niż 2 minuty zrób je odrazu. Nie ma po co odkładać tego na potem. Działając w ten sposób odrazu pozywasz się części zadań przez co czujesz się mniej obciążony.

Lista zadań na dziś

Moim zdaniem jest to najważniejsza rzecz jaką musisz mieć zawsze przygotowaną. To jest Twoja mapa dnia. Przewodnik po Twojej pracy. Jeśli wszystkie zdania i plany masz tylko w głowie – nie zrobisz nic. Nie będziesz wiedział od czego zacząć. A gdy już zaczniesz prace nad czymś szybko się zdekoncentrujesz, przejdziesz do innego działania. Nie widząc skreślonych zadań, nie wiesz co dziś udało Ci się zrobić. To może prowadzić do zniechęcenia i poczucia, że nie udało Ci się nic ważnego załatwić danego dnia.

Dziel na jak najmniejsze zadania

„Napisz książkę” to zadanie nie jest do zrobienia. Nie wiemy co to dokładnie znaczy, nie wiemy od czego zacząć. Do tak zapisanego zadania będziemy podchodzić jak do jeża. Podziel to zadanie na jak najmniejsze kawałki. Przykładowy ciąg zadań:

  • Stwórz plik w Word
  • Zapisz 4 wersje tytułu
  • Wypisz tematy, które chcesz poruszyć w książce itd.

Zauważ, że zadanie „Stwórz plik w Word” jest dziecinnie proste. Dwa kliknięcia i możesz skreśli je z listy. Co najbardziej lubimy w listach zadań? Skreślanie z listy! Potem będzie Ci łatwiej zabrać się do kolejnych punktów.

Trzymaj czysta kartkę i długopis obok siebie

Powiedźmy, że pracujesz nad czymś i nagle jakaś myśl wpada Ci do głowy. Pomysł, sprawa do załatwienia, inspiracja. Jeśli zajmiesz się tym teraz, nie dokończysz zadania nad którym pracujesz. Zapisz to co przyszło Ci na myśl na kartce (oczywiście może to być notes w komputerze, telefonie itd.). Wieczorem po zakończeniu dnia pracy może wrócić do tych zapisanych myśli i podjąć decyzję co chcesz z nimi zrobić. Ja mam cały zeszyt takich pomysłów. Wieczorem sprawdzam co zapisałam i jeśli nadal uważam, że coś jest super wpisuje to do odpowiedniego projektu w Nozbe.

Pamiętaj o wodzie

Człowiek powinien pić 3 litry wody dziennie. Nie chodzi tu nawet o odchudzanie. Po prostu lepiej wtedy funkcjonujemy. Lepsze nawodnienie = lepsza praca. Trzymaj butelkę wody na biurku i pij co jakiś czas.

Rób przerwy

Pamiętaj o nich! Praca 3 godziny bez przerwy to nic dobrego! Twója głowa będzie przeciążona. Poczujesz silne zmęczenie i zniechęcenie. Wstań co jakiś czas od komputera. Każdy ma inne potrzeby. Ja wstaje co godzinę, idę do kuchni zrobić herbatę albo z psem na spacer. Ważne żeby zmienić otoczenie. Jeśli zdarza Ci się zapominać o przerwach sprawdź technikę Pomodoro. Polega ona na pracy w 25 minutowych blokach, po których następuje 5 minut przerwy. Pomagają w tym aplikacje takiej jak: Pomodoro Keeper. 

Wyłącz social media i powiadomienia

Rozpraszacze = nic dziś nie zrobiłam. Jesteśmy uzależnieni od powiadomień i sprawdzania Facebook’a, Instagram’a i poczty. Ustal w swoim planie dnia kiedy jest na to czas. Nie sprawdzaj wszystkich kanałów komunikacyjnych co chwilę. To tylko Cię rozprasza. Wyłącz powiadomienia w telefonie i na komputerze. Uwierz mi da się! Zrobisz w ten sposób dużo więcej!

Na koniec dnia podsumuj co się dziś udało

To jest klucz do Twojego samozadowolenia. Możesz mieć beznadziejny dzień, pokłócić się z kimś, mieć nieprzyjemną sytuację, spóźnić się do pracy. Ale na pewno udało Ci się coś zrobić. Do monitorowania pracy niezbędna jest lista zadań. Poświęć na koniec dnia 5 minut na sprawdzenie co z listy znikło. Dobry dzień to ten, w którym zrobiłeś więcej zadań niż poprzedniego 🙂

Planuj jak będzie wyglądał Twój tydzień/miesiąc

Warto planować długoterminowo. Wtedy wiesz co jeszcze Cię czeka. Oczywiście, nie zawsze wszystkie idzie po Naszej myśli. Ja zanim rozpocznie się nowy miesiąc biorę dużą kartkę z flipchart’a tworze kalendarz na dany miesiąc i wpisuje tylko hasła co danego dnia/tygodnia chce robić. Jeśli coś mi się uda zrobić zgodnie z planem wpisuje dużymi literami „SUPER EKSTRA, BRAWO!”. Codziennie przechodzę obok tego planu i na niego patrze. To bardzo pomaga 🙂