Inkubator przedsiębiorczości to alternatywa dla działalności gospodarczej. Działasz jak firma tyle, że posługujesz się danymi Inkubatora. Na fakturach i umowach widnieje ich NIP, REGON oraz nazwa.

Jak rozpocząć współpracę z Inkubatorem Przedsiębiorczości?

Wystarczy podpisać umowę współpracy. Po kilku dniach otrzymuje się dostęp do systemu księgowo – kadrowego, w którym wystawiamy faktury i dodajemy umowy cywilno prawne. Najlepiej przed podpisaniem umowy spotkać się z przedstawicielem danego Inkubatora na konsultacje. Takie spotkanie jest całkowicie darmowe. Rozwiej wszystkie swoje wątpliwości, zapytaj czy Twój biznes może być prowadzony za pośrednictwem danej firmy. Weź umowę i regulamin do domu, przeczytaj i zastanów się. Porównaj koszty.

To co jest ważne, to fakt, że na fakturze są dane Inkubatora, jako sprzedawcy usługi czy towaru. Więc nie prowadzimy działalności pod własnymi danymi. 

Koszty prowadzenia działalności w ten sposób to:

  • 250 zł opłata miesięczna za Inkubator
  • 9% lub 14,4 % podatku dochodowego. Rozliczenie z Inkubatorem następuje na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. 
  • VAT – Inkubator nie jest zwolniony z VAT, możesz skorzystać ze zwolnienia ustawowego np. jeśli prowadzisz korepetycje czy uczysz języka obcego. 

Jak to wygląda w praktyce? 

Na swojej stronie internetowej możesz mieć tylko swoje dane. Dane Inkubatora będą pojawiały się na fakturach oraz umowach. Powiedźmy, że udało Ci się sprzedać jakąś usługę. Wysawiasz fakturę w systemie. Czekasz na akceptacje koordynatora, który jest Ci przydzielony. Po zaakceptowaniu faktury możesz wysłać ją do kontrahenta. Kontrahent ją opłaca na konto Inkubatora (masz do niego dostęp ale nie możesz sama robić przelewów), z którego potem wypłacasz pieniądze na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. 

Na koniec roku rozliczasz się PIT-em tak jakbyś był pracownikiem Inkubatora.

Wady i zalety prowadzenia firmy poprzez Inkubator 

Plusy: 

  • Pomoc prawna, księgowa, marketingowa
  • Mniejsze koszty prowadzenia działalności (Sprawdź czy w Twoim przypadku się to opłaca)
  • Osoba koordynatora oraz gotowy system do wystawiania faktur (Uwaga! Systemu tego nie można podłączyć pod sklep internetowy, faktury musisz wystawiać ręcznie)

Minusy: 

  • Brak samodzielności
  • Dane Inkubatora są na wszelkich dokumentach 
  • Czas oczekiwania na sprawdzenie umowy, akceptację faktury, wypłatę

Najpopularniejsze Inkubatory: 

Jeśli chcesz spróbować swoich sił to może być dobra opcja dla Ciebie. Sprawdź co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Może się okazać, że na początek wystarczy działalność nierejestrowana lub mały ZUS i rozwój swojej własnej marki.

Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu. Chętnie pomogę 🙂

Przygotowałam dla Ciebie listę kontrolną dotyczącą rozpoczęcia działalności oraz inne darmowe materiały. Jeśli chcesz je otrzymać dołącz do Klubu Przedsiębiorczych Kobiet 👇🏻