Założenie firmy zawsze wiąże się z kosztami. Jednak wysokość kosztów znacznie się różni w zależności od naszego pomysłu. Zdecydowanie mniej będzie nas kosztować zostanie wirtualną asystentką, w porównaniu do założenia własnego zakładu kosmetycznego.

Mówiąc biznes online, mam na myśli świadczenie usług w Internecie lub dzielenie się swoją wiedzą. Jeżeli chcesz tworzyć markę osobistą, sprzedawać swoje produkty elektroniczne lub świadczyć usługi zdalnie, ten artykuł jest dla Ciebie. Przejdźmy więc do tego, ile potrzeba pieniędzy na biznes online.

Co jest konieczne do założenia biznesu online?

Finansowa bariera wejścia do biznesu online jest stosunkowo niska. Czego z pewnością będziemy musieli mieć zapas to dyscyplina, chęci i samozaparcia. Zarówno przy marce osobistej i świadczeniu usług, rzeczami koniecznymi są domena i hosting.

Obydwie te rzeczy rozliczane są rocznie, nie mamy możliwości płacenia za nie co miesiąc. Na szczęście koszt rocznego hostingu i prawa do domeny nie jest wysoki, bo wynosi około 150 złotych. Jeżeli rzeczywiście chcemy realizować swoją wizję, to znalezienie takiej kwoty nie powinno być problemem.

Co możemy zrobić za darmo?

Na tym właściwie kończą się zasoby przymusowe. Resztę można naprawdę zrobić bezpłatnie. Mamy oczywiście możliwość zainwestowania większej kwoty, przykładowo w płatny motyw WordPress lub wtyczki rozszerzające funkcjonalność naszej strony, ale nie jest konieczne, zwłaszcza na początku. 

Jeżeli nie chcemy w ogóle inwestować, mamy również możliwość skorzystania z darmowych platform społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Osobiście zawsze polecam posiadanie własnej strony, bo z kontami w social mediach różnie to bywa, a naszej witryny możemy być pewni. 

Jak prowadzić promocję?

Jeśli chodzi o promocję naszego biznesu online, pierwszym przydatnym i darmowym narzędziem jest newsletter. Nie wymaga on od nas wkładu finansowego. Same reklamowanie siebie, możemy bardzo długo robić za darmo.

Dodatkowo wydaje mi się, że nasz zasięg zebrany w sposób organiczny zapewnia nam wierniejszą widownie, a wolniejszy wzrost daje nam możliwość nauki. 

Co dokładnie możemy zrobić, aby się wypromować. Najlepszym sposobem jest dzielenie się swoją wiedzą w Internecie. Możemy to robić za pomocą YouTube, Instagram lub zacząć własny podcast.

Tutaj też nie ma zbytniej potrzeby inwestycji, zarówno filmy jak i podcasty możemy nagrywać telefonem, pod warunkiem, że posiada on kamerę i mikrofon. 

Inwestycja czasu

Największym kosztem jaki ponosimy przy zakładaniu biznesu online, jest nasz czas, nasza energia i nasze poświęcenie. Do prowadzenia strony na WordPress nie potrzebujemy żadnego specjalisty, musimy tylko poznać to środowisko, które nie jest zbyt skomplikowane.

Tutaj jednak u wielu osób pojawia się opór przed robieniem czegoś samodzielnie. Musimy ten strach przed nieznanym przełamać i spróbować działać na własną rękę. 

Podsumowując i odpowiadać krótko na pytanie, ile potrzeba pieniędzy, żeby założyć biznes online – wystarczy nam około 150 złotych na domenę i hosting. 

Przeczytaj również: Jak zacząć biznes online w 2021 roku | Kompletny przewodnik