30 kwietnia tego roku weszła w życie działalność nierejestrowana. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił na własnym. Działalność nierejestrowaną możemy prowadzić do czasu, aż nie przekroczymy przychodu 1050 zł miesięcznie. Jeśli uda Nam się zarobić więcej – musimy firmę zarejestrować w CEIDG. Mamy na to 7 dni od przekroczenia powyższej kwoty w danym miesiącu.

Jest to wersja wideo tego artykułu, jeśli wolisz czytać wersję pisaną znajdziesz poniżej

Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłaś działalności gospodarczej, nie spodziewasz się na początku większych przychodów – ta opcja może być dla Ciebie odpowiednia. Warto z niej skorzystać, żeby sprawdzić swój pomysł. Działalność nierejestrowana nie wiąże się z żadnymi składkami odprowadzanymi do ZUS.

Działalnością nierejestrowaną może być tylko działalność, która nie wymaga koncesji, pozwoleń ani licencji (egzamin, wykupienie ubezpieczenia OC).

Jak zacząć? 

Po prostu zaczynasz działać! Nie trzeba się nigdzie rejestrować, nigdzie chodzić i zgłaszać. Zaczynasz działać i już!

Pamiętaj, że nie można prowadzić działalności nierejestrowanej jako spółki. Możesz prowadzić ją tylko samodzielnie.

Kiedy uda Ci się coś sprzedać wystawiasz rachunek. Informacje, które powinny znaleźć się na rachunku/fakturze.

 • numer rachunku (można zacząć od 1)
 • datę wystawienia
 • imiona i nazwiska, bądź nazwy sprzedawcy i nabywcy
 • nazwę usługi lub towaru
 • miarę i ilość doatraczonych towarów lub zakres wykonanych usług
 • cenę jednostkową towru lub usługi
 • kwotę do zapłaty

Nie masz obowiązku wystawiania faktur.

Jeśli przyjmujesz gotówkę, wystarczy pokwitowanie. Które powinno zawierać Twoje dane, dane osoby, która od Ciebie kupuje oraz kwotę i oczywiście datę przyjęcia gotówki.

Działalność nierejestrowana i podatki 

Zmora przedsiębiorców, czyli ZUS nie interesuje Cię za względu na to, że nie wpisujesz się do CEIDG.

Powtórzę jeszcze raz i z pewnością! Nie musisz płacić ZUS. Jeśli rozliczasz się na podstawie rachunków lub faktur. 

Jeśli zawierasz umowę zlecenie, to wtedy Twój pracodawca musi odprowadzać za Ciebie normalnie składki ZUS. Pozostajesz osobą fizyczną. Ale tylko i wyłącznie w tym przypadku.

Jeśli chodzi o VAT, to także nie musisz go płacić. Korzystasz ze zwolnienia ze względu na kwotę przychodu. Nie musisz martwić się o jednolity plik kontrolny.

Jedyny obowiązek, jaki ciąży na osobie posiadającej taką działalność, to rozliczenie przychodów w PIT za ostatni rok. Wypełniamy wtedy PIT 36 i wpisujemy przychody w rubryce inne źródła. Przychody te są opodatkowane według skali podatkowej 18%, 32%. Dopiero w tym momencie płacimy podatek dochodowy z działalności nierejestrowanej. Musimy po prostu uregulować niedopłatę podatku.

Możemy zmniejszyć powyższy podatek zbierając faktury za zakupy, które wykonywałyśmy do Naszej działalności. Pamiętaj, aby zachować wszystkie dokumenty.  Zgromadzone koszty uwzględniamy w PIT 36.

Aby ułatwić sobie sprawę faktur kosztowych, możesz zgłosić się do urzędu skarbowego i złożyć wniosek o nadanie numeru NIP. 

Dane, które podajesz prosząc o fakturę za zakup towaru/usługi:

 • Twoje imię i nazwisko
 • adres zamieszkania
 • PESEL lub NIP jeśli go posiadasz

Działalność nierejestrowana i obowiązki przedsiębiorcy 

Prowadząc taką działalność w rozumieniu kodeksu cywilnego jesteś przedsiębiorcą. Dlatego musisz przestrzegać prawa konsumencie np. RODO, zwroty towarów oraz reklamacje.

Jak długo można prowadzić taką działalność? Nie jest to określone. Jeśli Twój przychód nie przekracza 1050 zł miesięcznie, możesz tak działać bez ograniczeń.

Kwota 1050 zł to przychód należny, czyli wszelkie zarobiki nawet te jeszcze faktycznie nie otrzymane z wyłączeniem zwróconych towarów. 

 6. Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jak prowadzić księgowość działalności nierejestrowanej? 

Przy działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku prowadzenia księgowości. Powinnaś to robić na własne potrzeby. Po pierwsze po to, żeby śledzić czy Twoj przychód nie przekroczył kwoty 1050 zł, a także żeby łatwiej było Ci rozliczyć PIT.

Wystarczy zwykła tabelka w exelu lub zeszyt czy kartka papieru. Wpisuj do niej każdy wpływ i koszt.

Najczęściej pojawiające się pytania: 

 1. Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną pracując na etacie? 

Tak, jak najbardziej i nie musisz pytać o zgodę pracodawcę. 

 1. Czy mogę być zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna i prowadzić działalność nierejestrowaną? 

Lepiej tego nie robić. Na razie przepisy są nie do końca określone. 

 1. Czy mogę być na macierzyńskim i prowadzić działalność nierejestrowaną? 

Nie powinnaś, ZUS może cofnąć Ci wypłaty świadczenia.

 1. Czy osoby ,które prowadzą działalność nie rejestrowana i chcą przejść na dg i zarejestrować się mogą liczyć na ulgę na start (6mc-y) i potem na mały zus?

Tak, jak najbardziej.

Wpis jest co jakiś czas aktualizowany, aby cały czas był aktualny. Jeśli pojawią się nowe pytania – będzie uzupełniany o odpowiedzi. 

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu, zostaw mi komentarz!