Nowy rok jest dla wielu impulsem do podjęcia pozytywnego działania i chęci wprowadzania zmian w swoim życiu. Zmiana daty często wywołuje w nas przypływ inspiracji, co niekiedy spotęgowane jest przez podsumowanie roku poprzedniego, które może nie było dla nas zadowalające. Niektórzy twierdzą, że postanowienia noworoczne są pozbawione sensu, ponieważ tak wiele osób nie trzyma się swoich celów już w połowie stycznia. Sama próba zmiany na lepsze jest zawsze krokiem w dobrą stronę. 

Poniżej znajdziesz pomysły na malutkie nawyki, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze!

Przypominam! Zaczynamy od małych kroczków!

10 minut czytania dziennie

To nawyk, który sama wprowadziłem w roku 2020. Codzienne czytanie to nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy, ale też czynność, która sprawia że łatwiej nam uporać się z innymi problemami w ciąga dniu. Po porannym czytaniu czuję się zainspirowana i z chęcią podejmuje kolejne wyzwania.

Medytacja

Możesz wykonywać różnego rodzaju medytacje, jeśli jesteś osobą początkującą jako medytacje możesz traktować głębokie oddychanie przy muzyce. Gdy nabierzesz wprawy możesz przejść do prowadzonych medytacji. Na YouTube znajdziemy całe mnóstwo filmów w tym temacie. Medytacja pozwali Ci na chwilę skupienia się i spokoju.

Woda z cytryną rano

Woda z rana jest super pomysłem, zwłaszcza po przebudzeniu, gdyż praktycznie zawsze jesteśmy wtedy odwodnieni po przespanej nocy. Woda z cytryną sprawi że szybciej się staniemy i nogi i będziemy lepiej funkcjonować.

15 minut ćwiczeń

Wszyscy wiedzą, że ćwiczenia są dla na dobre. Ciężko jest jednak wypracować sobie stały nawyk ćwiczenia. Jeżeli w zeszłym roku nie miałaś wiele wspólnego z ćwiczeniami, w tym roku zrób to powoli. Wybierz ile dni w tygodniu będziesz ćwiczyć i wykonaj ok 10 – 15 minut w te dni. Nie zniechęcisz się, a z pewnością poczujesz się lepiej.

Joga

Joga działa świetnie na nasze samopoczucie. Wiadomo że na początku możemy mieć problem z niektórymi pozycjami, sama jeszcze nad tym pracuję, ale jeśli będziesz wykonywać regularnie, nawet krótkie sesje jogi, zauważysz rezultaty.

Odkładanie małych sum każdego dnia

Często ciężko jest nam odłożyć jakiekolwiek pieniądze, ale wystarczą małe zmiany aby się tego nawyku nauczyć. Wystarczy że, na przykład, zrezygnujemy z kawy po drodze do pracy a równowartość napoju przelejemy na nasze konto oszczędnościowe. Każda taka mała kwota z pewnością się nam przyda. Niektóre banki oferują nawet automatyczne odkładanie części wydawanych pieniędzy na nasze konto oszczędnościowe.

Najpierw zapłać sobie

Gdy dostajesz pensję, fakturę lub jakikolwiek. Inny przychód, w pierwszej kolejności zapłać sobie i przelej część z tej kwoty na swoje konto oszczędnościowe. Zapobiegnie to sytuacji, w której cały czas odkładamy rozpoczęcie oszczędzania na następny miesiąc.

Świeżo wyciskany sok każdego dnia

Jest to źródło witamin każdego dnia, które sprawi że się lepiej poczujesz i będziesz lepiej wyglądać. Możesz również zdecydować się na jedzenie większej ilości warzyw i owoców. Z własnego doświadczenia wiem, że taki sok owocowy może zdziałać cuda.

Domowe spa raz w tygodniu

Obecnie nie mamy zbyt wielu okazji aby umilić sobie czas poza domem,  więc można wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zorganizować sobie swój czas na relaks. Sama zbieram świeczki, maski i kremy i zbieram się do wanny. Sama oczywiście możesz robić coś innego co Cię odpręża, ale warto mieć przynajmniej te 30 minut dla siebie.

Dzień resetu

Dla mnie jest to sobota i niedziela i nie mam żadnych wyrzutów sumienia jeżeli w te dni nie zrobię nic produktywnego. Po takim resecie wracam ze zdwojoną siłą do pracy i z chęcią wkraczam w nowy tydzień.

Wyznacz sobie godziny

Pracując w własnej firmie, zwłaszcza prowadzonej z domu, ciężko jest określić kiedy pracujemy, a kiedy już nie. Zwłaszcza gdy prowadzimy biznes możemy mieć w głowię pracę przez okrągłe 24 godziny. Wyznacz jasne godziny, o których kończysz pracę, a pomoże Ci to w lepszym organizowaniu czasu.

30 minut dziennie na własny cel

Jest to czas na tą jedną rzecz, która zawsze chciałaś zrobić – nauczenie się nowego języka, napisać książkę lub zdobycie jakiejś nowej umiejętności. Nastaw minutnik na przykład na 30 minut i przeznacz je właśnie na ten cel. Nigdy nie znajdziesz na te rzeczy czasu, jeśli sobie tego czasu nie stworzysz.

Prowadzenie dziennika

Ten nawyk jest świetny, zaglądam do mojego dziennika rano, wieczorem i kiedy tylko odczuwam taką potrzebę. Jeżeli coś Cię trapi, masz coś do przemyślenia, coś Cię ucieszyło lub zdenerwowało – zapisz to. Uporządkuje to myśli w twojej głowie.

Picie wody

Sama nie jestem pewna ile dokładnie wody powinno się pić dziennie. Jestem natomiast pewna że woda działa na nas dobrze, zwłaszcza w trakcie dni przepełnionego pracą przy komputerze, których u większości z nas jest pełno.

https://youtu.be/U3BDvvrVN24

15 minut skupienia na jednej osobie

Staram się to wdrażać już od jakiegoś czasu. Miałam okazję wprowadzić to w życie w okresie świątecznym i poprawiło to relacje z moimi najbliższymi. W codziennym życiu często jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu aby poświęcić komuś 100% naszej uwagi. Spróbuj spędzić z kimś czas bez żadnych rozpraszaczy takich jak telewizor czy muzyka w tle.

Zapisywanie za co jesteś wdzięczna

W codziennej pogoni za tym co możemy mieć i jak możemy mieć więcej łatwo zapomnieć o tym co już mamy. Ja sama zapisuje sobie codzienne 3 rzeczy, za które jestem wdzięczna i robię to przy okazji dziennika. Wymusza to nas chwilę zastanowienia nad tym,  co dobrego nas ostanie spotkało.

Regularne godziny snu

Wyrobienie sobie stałego cyklu dobowego dnia, ułatwi nam poranne wstawanie a co za tym idzie, polepszy nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Stała godzina pójścia spać pozwoli nam na ograniczaniu czasu marnowanego na przykład na nocne maratony serialowe.

Planuj!

Moim zdaniem planowanie jest podstawą jakichkolwiek działań, nieważne w jakim obszarze. Robię to codziennie i każdego dnia i codziennie jestem w tym lepsza. Przykładem może być niewielka impreza, którą organizowałam z okazji sylwestra. Wszystko było dokładnie zaplanowane i realizowałam ten plan z przyjemnością. 

Zapisuj swoje pomysły

Możesz je zapisywać w swoim dzienniku, nawet te najgłupsze. Zawsze będziemy mogli do nich wrócić i będziemy pewni, że nasz potencjalnie genialny pomysł nigdzie nam nie ucieknie. 

Świętuj małe zwycięstwa!

Za pracę trzeba się wynagradzać. Sama jestem w tym bardzo dobra. Warto wykorzystać słoik lub inny pojemnik i tam zapisywać sobie na karteczkach nasze sukcesy. W chwilach zwątpienia, będziemy mogli do nich wrócić i z pewnością doda nam to zapału do pracy.