Myślisz o założeniu własnej firmy? Masz dość pracy na etacie i chcesz w końcu zacząć działać na własną rękę? A może po prostu wpadłaś na genialny pomysł i chcesz go zrealizować? Poniżej znajdziesz darmowe narzędzia, które Ci w tym pomogą!

Chęci i pomysły to jedno, a wykonanie to zupełnie co innego. W naszym społeczeństwie zakłada się, że żeby założyć firmę musimy mieć bardzo duży kapitał początkowy. Ja się z tym nie zgodzę. Sama zaczynałam bez żadnych wolnych środków do zainwestowania. 

Pewnego dnia stwierdziłam po prostu “mam dość, nie dam rady tak żyć nawet sekundy dłużej”. W tym momencie postanowiłam, że odejdę z mojej pracy na etacie i tak też zrobiłam jeszcze tego samego dnia. Miałam zero oszczędności i bardzo słabe pojęcie o tym co chcę robić. Przez rok pracowałam nad tym co chcę osiągnąć, bez żadnych zarobków. 

Nie żałuje ani minuty tego roku, a decyzja którą wtedy podjęłam była najlepszym co zrobiłam w swoim życiu. Czasem wracam myślami do mojej pracy na etacie i zastanawiam się jak to by było, gdybym nadal tam pracowała. Jakie byłyby moje zarobki i stanowisko? Domyślam się, że moja sytuacja finansowa mogłaby być lepsza, za to moje poczucie szczęścia i spełnienia raczej byłoby niskie. Wszystko jest kwestią naszych priorytetów.

Pierwszym problemem, jaki napotkałam na swojej drodze, był oczywisty – brak środków i doświadczenia, planu, a także wiedzy jak wykonać wszystkie te czynności, które musiałam zrobić, żeby w ogóle zacząć (strona, grafiki, fanpage itd.).

Musiałam szukać tego wszystkiego na różnych stronach, próbować, sprawdzać. Straciłam mnóstwo czasu. Bardzo chciałabym wtedy mieć wszystko w jednym miejscu. Dlatego też powstaje taki artykuł, który jest tylko częścią całości. Całością jest moja strona, mój kanał na YouTube, moje media społecznościowe. 

Całą wiedzę o programach, stronach i innych rzeczach związanych z prowadzeniem biznesu online znajdziesz właśnie tutaj. 

Od czego zacząć pracę nad biznesem online?

Zacznijmy więc od planu. Przygotowałam dla Ciebie uniwersalny plan, który pomoże Ci w ustaleniu od czego zacząć działanie. Czyli co zrobić zaraz po tym, gdy znajdziesz swój idealny pomysł i przejdziesz do realizacji. 

Możesz wykonywać zadania zgodnie z planem, możesz zacząć od czegoś innego. 

Skupiłam się tutaj głównie na osobach, które chcą dzielić się i zarabiać na swojej wiedzy. 

Plan nie będzie dotyczył np. sklepów internetowych z zabawkami itd. chociaż możesz także go pobrać i zobaczyć, czy coś będzie pasowało do Twojego modelu biznesowego. 

Jak założyć biznes bez nakładów finansowych? 

Na początku trochę Cię oszukałam. Musiałam mieć około 150 złotych na domenę i hosting. Chciałam od razu wystartować profesjonalnie. Za resztę rzeczy nie zapłaciłam ani grosza. Uwierz mi da się i nie wygląda to bardzo źle i wcale nie jest to trudne.

Wystarczy być sprytnym i wiedzieć co dokładnie musi być wykonane.

Poniżej znajdziesz niektóre narzędzia, z których korzystałam (i nadal to robię) na początku mojej działalności.

UWAGA! Jeśli szukasz listy typu 59020 bezpłatnych narzędzi do prowadzenia biznesu online, to nie jest strona dla Ciebie. Z premedytacją wybrałam tylko te narzędzia, które są najbardziej popularne i przydatne w prowadzeniu biznesu, a także najbardziej uniwersalne. Wszystko po to, żeby wiedza na ich temat nie była trudna do znalezienia.

Sama straciłam mnóstwo czasu na szukanie coraz to nowych “lepszych” narzędzi, a na koniec wracałam do starych dobrych rozwiązań. Za duży wybór nie jest dobrą rzeczą, jeśli chodzi o pracę. Przekonałam się o tym nie raz. Często szukanie odpowiedniego narzędzia jest po prostu wymówką, żeby nic nie robić!

Poniżej znajdziesz moje sprawdzone darmowe narzędzia do prowadzenia biznesu online, których używam do dziś zarówno w pracy z klientami, jak i do własnych celów.

Darmowe narzędzia – planowanie 

Asana – narzędzie do zarządzania projektami, planowania zadań.

ClickUp – narzędzie do zarządzania projektami, planowania zadań. Moim zdaniem dużo lepsze niż Asana. Podsiada więcej przydatnych opcji i większą możliwość dopasowania do swoich upodobań, jeśli chodzi o zarządzanie projektami.

Kalendarz Google – jak dla mnie najlepszy kalendarz jaki istnieje! Wszystko można sobie pięknie dopasować do siebie. Jedyny minus to brak aplikacji na komputer.

Milanote – narzędzie do tworzenia tablic i notatek. Narzędzie szczególnie przydatne podczas tworzenia strony internetowej lub innych miejsc, do który potrzebujemy trochę inspiracji czy projektowania. Jest to trochę taka tablica, na której możemy przyczepić pinezkami obrazki, zdjęcia i notatki.  

Slack – komunikator, który pozwoli Ci na szybszą i bardziej efektywną komunikację z Twoim zespołem. Maile nie będą Ci już potrzebne 🙂

Darmowe narzędzia – budowa strony internetowej i sklepu 

WordPress.org – właśnie na tym “systemie” stoi największa część stron w całym Internecie. Narzędzie to jest bardzo czytelne i proste w obsłudze. Pozwala na stworzenie strony internetowej, bloga, sklepu internetowego, a nawet kursów online!

WooCommerce – wtyczka do WordPress, która pomoże Ci uruchomić sklep na Twojej stronie internetowej.

Yoast SEO – wtyczka, dzięki której będziesz mogła lepiej pozycjonować swoją stronę w Internecie.

UWAGA! W tym miejscu będzie potrzebna Ci domena i hosting, aby założyć swoją stronę internetową. Znajdziesz w Internecie wiele różnych ofert typu “rok za darmo”. Gdy jesteś na początku swojej drogi może to wydawać się atrakcyjne, ale za rok i tak będziesz musiała za tą domenę zapłacić podwójnie. Lepiej więc od razu zapłacić to 10 zł za rok za domenę, żeby potem przedłużyć w rozsądnej cenie. Ja polecam i cały czas używam OVH

Darmowe narzędzia – e-mail marketing  

Mailerlite – moim zadaniem jedno z najprostszych i najlepszych narzędzi do wysyłki newsletter’a, jest bardzo czytelne i intuicyjne. Pięknie łączy się ze stroną na WordPress. Do 1000 subskrybentów jest bezpłatne.

Mailchimp – moim zdaniem jedynym plusem tego narzędzia jest fakt, że do 2000 subskrybentów jest bezpłatne. Nic więcej mnie w nim nie zachwyca. Jest trudne w obsłudze, ale może dla Ciebie będzie idealne.

Darmowe narzędzia – tworzenie grafik i wideo 

Canva – bezpłatny program do tworzenia grafik i krótkich filmów na przykład na media społecznościowe. Jest to najlepsze tego typu narzędzie, które jest niesamowicie proste w obsłudze i bezpłatne. Jeśli jesteś na początku swojej drogi to bardzo polecam z niego skorzystać i wypróbować wersję premium, podczas tworzenia logo i strony internetowej, a następnie przejść na wersję bezpłatną. W płatnej wersji znajduje się kilka przydatnych funkcji szczególnie na początku działalności 🙂

Unsplash – bank pięknych bezpłatnych zdjęć. UWAGA! Słowa kluczowe do wyszukiwania zdjeć wpisuj po angielsku.

iMovie – bezpłatny program do montażu dostępny na komputerach Mac. Montowałam na nim bardzo długi czas i polecam to rozwiązanie szczególnie na początku drogi.

VSCO – program do obróbki zdjęć (filtry, przycinania itd.) Polecam szczególnie osobą, które są początkujące w tym temacie.

Unfold – tworzenie pięknych Instastory 

CutStory – program do edycji i przycinania filmów na Instagram.

Media społecznościowe – tu trzeba być!

Możesz się zastanawiać dlaczego umieszczam media społecznościowe w darmowych narzędziach do prowadzenia biznesu online. W sumie nie ma w tym nic odkrywczego, ale chciałabym Ci przypomnieć, że to właśnie tam budujesz swoją społeczność i jest to idealne miejsce do bezpłatnej promocji.

Facebook – grupa na Facebook’u, fanpage. Może to już powoli nie działa, ale mino wszystko moim zdaniem warto tam być!

Recurpost – narzędzie do planowania postów w mediach społecznościowych.

Instagram – jeśli nie Facebook, to może Instagram, który bije teraz rekordy popularności i boi się, że zaraz przestanie istnieć i zastąpi go TikTok?

YouTube – idealne miejsce do pokazania siebie i swoich umiejętności!