Kanał na YouTubie to dobre miejsce na reklamowanie naszego biznesu online i dzielenie się naszą wiedzą. Materiały wideo dają nam okazję na zaprezentowanie siebie i pokazanie swojego charakteru.

Ciekawe filmy zachęcają też kolejne osoby do sprawdzania co ciekawego tworzymy. Założenie kanału na platformie YouTube jest darmowe i nie zajmuje wiele czasu.

Żeby tworzyć treści musimy mieć jednak sprzęt do nagrywania. Pojawia się pytanie, czym nagrywać na YouTube, jaki sprzęt wybrać na początek. 

Wystarczy telefon

Żeby zacząć, jedyny sprzęt jaki będzie Ci potrzebny to telefon z kamerą. Ja sama pierwsze moje filmy nagrywałam telefonem i do tej pory tak robię.

Poszerzyłam natomiast mój arsenał sprzętów. Po pierwsze zainwestowałam w mikrofon, ponieważ poprawia on jakość dźwięku w stosunku do mikrofonu wbudowanego w smartfonie. Nie jest to tak duży wydatek, bo zapłaciłam za niego około 130 złotych.

Zaopatrzyłam się też w przedłużenie kabla do tego właśnie mikrofonu, aby móc odpowiednio daleko i wygodnie ustawić się w kadrze. Taki kabel to wydatek rzędu parunastu złotych. 

Oświetlenie

Drugim sprzętem w jaki zainwestowałam, było oświetlenie. Sztuczne światło daje nam możliwość dużego doświetlenia przestrzeni. Jest to szczególnie przydatne, gdy jest zima i mamy niewiele czasu, w którym możemy skorzystać z naturalnego światła.

Z resztą,  nawet jeżeli na zewnątrz jest jasno, dobrze jest doświetlić swój plan. Sztuczne światło pozwala nam na równomierne oświetlenie, w przeciwieństwie do kierunkowego światła naturalnego. Light Ring z możliwością regulacji barwy światła kosztował mnie około 250 złotych. 

Dodatki zostaw na potem

Wszystkie te wydatki, są ulepszeniami gdy już przebrniemy przez początki naszego kanału. Na samym początku naprawdę wystarczy nam tylko telefon. Później możemy polepszać nasz plan zdjęciowy kolejnymi sprzętami. 

Montaż filmów

Nie wystarczy tylko nagrywać na YouTube i nie sam sprzęt pomoże nam w tworzeniu dobrych materiałów wideo, ale też oprogramowanie. Po nagraniu musimy nasz film zmontować. Rzadko zdarza się abyśmy byli w stanie powiedzieć wszystko perfekcyjnie w jednym ujęciu.

Na szczęście istnieją narzędzia do montażu, które są darmowe i możemy obejrzeć całe mnóstwo filmów instruktażowych dotyczących tych programów. Jeżeli działamy w środowisku Apple to mamy do dyspozycji iMovie, o którym film znajdziesz powyżej w tym artykule.

Jeżeli używasz systemu Windows, to masz do dyspozycji DaVinci Resolve. Na początku jest on trochę skomplikowany, ale gdy już się z nim oswoimy, daje ogromne możliwości. Więcej o iMovie i DaVinci Resolve.

Sprawdź ustawienia nagrywania

Jedna sprawa warta sprawdzenia gdy nagrywamy telefonem. Najczęściej rozdzielczość w jakiej nagrywa nasz telefon jest ustawiona na mniejszą niż maksymalna rozdzielczość telefonu. Przykładowo mój telefon było ustawiony na nagrywanie w 1080p.

Dopiero po przejrzeniu opcji ustaliłam ręcznie jakość nagrywania na 4K. Warto poszperać w opcjach, aby nie tracić niepotrzebnie jakości przy tworzeniu swoich filmów. 

Potrzeba niewiele

Tyle wystarczy, naprawdę. Żeby zacząć wystarczy nam kamera i darmowy program do montażu wideo. Po drodze, wraz z rozwojem Twojego kanału, będziesz wiedzieć jaki sprzęt jest konieczny dla ulepszenia Twojego kanału. 

Przeczytaj również: Ile potrzeba pieniędzy, żeby założyć biznes online?