Obecnie preferowaną formą treści na praktycznie każdej platformie jest treść wideo. Wideo ma to do siebie, że jest proste w odbiorze i bardziej przykuwa naszą uwagę niż tekst pisany.

Wszędzie wideo

Oczywiście wiem, że czytanie to nie jest jakiś wielki wysiłek, ale biorąc pod uwagę naszą coraz mniejszą zdolność do skupienia się na dłużej, czytanie wydaje się być przeżytkiem. Doszło nawet do sytuacji, w której do artykułu zamieszczana jest ta sama treść, ale w formie filmu dla tych, którym nie chce się czytać.

Warto prowadzić bloga w 2021, ale z głową.

Odpowiadają na pytanie zawarte w tytule, uważam, że tak, warto jest prowadzić bloga w 2021 roku, ale trzeba go prowadzić mądrze. Mówiąc mądrze mam na myśli prowadzenie bloga w taki sposób, aby dobrze się on pozycjonował dla naszych potencjalnych odbiorców.

Pisanie bloga, tylko po to aby go pisać wydaje mi się bez sensu. Taka sztuka dla sztuki do niczego nas nie doprowadzi. Takie blogi rzadko znajdują odbiorców. Zastanów się, kiedy sam ostatni raz czytałeś takiego bloga od początku do końca. Przeszukując treści pisane, najczęściej poszukujemy jakiejś konkretnej informacji.

Urozmaicenie treści

Blog z naszymi myślami, obserwacjami i przemyśleniami możemy urozmaicić w taki sposób, aby był on bardziej atrakcyjny dla naszych odbiorców. Możemy dodać do suchego tekstu jakąś inną formę, na przykład podcast.

Słowo mówione jest nieco bardziej przystępne i najczęściej ma luźniejszą formę niż słowo pisane. Dodatkowo podcastu możemy słuchać robiąc inne rzeczy, nie tylko siedząc przed komputerem. 

Dodanie innych platform

Jeżeli prowadzimy blog lifestyle’owy, możemy do niego dodać inne medium, takie jak przykładowo Instagram. Możemy tam dać upust naszej twórczości i kreatywności, a nasze przemyślenia będą dodatkowo wzbogacone o autorskie zdjęcie lub grafikę.

W opisach naszych zdjęć również można zawrzeć sporo treści, które wiele osób rzeczywiście czyta. Wrzucając posty na taką platformę jak Instagram, mamy również możliwość wejścia w dyskusję z naszymi odbiorcami za pomocą komentarzy. 

Pozycjonowanie

Powtarzam, warto prowadzić bloga w 2021 roku jak najbardziej ma sens, jeśli robimy to z głową. Jeśli chodzi o samo pozycjonowanie, nie jest to trudna sprawa. Jeżeli nasz blog znajduje się stronie postawionej na platformie WordPress, co szczerze polecam, to wtyczka YoastSEO znacznie ułatwi nam zadanie. 

Sprawdź prowadzenie bloga

Pamiętaj, aby się nie poddawać. Nie możesz dać się swoim wymówkom. Nie odrzucaj bloga tylko dlatego, że gdzieś tam słyszałeś, że już się nie opłaca. Spróbuj, przetestuj i sprawdź na własnej skórze czy dane zagadnienie Ci pasuje, czy niekoniecznie. A jeżeli nie pasuje, to przejdź do kolejnej rzeczy i ją przetestuj. 

Przeczytaj również: Podstawy pozycjonowania – wtyczka Yoast SEO