Zaczynając pracę nad własną stroną internetową, po wybraniu odpowiedniego dla siebie motywu, zaczynamy zastanawiać się w jaki sposób dodać wszystkie elementy strony, na których nam zależy. Do rozszerzenia możliwości strony służy wtyczka wordpress.

Czym jest wtyczka?

Wtyczka wordpress to dodatkowy moduł. W szybki sposób rozszerza możliwości strony. Umiejętna obsługa wtyczek jest niezbędna do sprawnego działania strony na WordPress.

Jak zainstalować wtyczkę?

  1. Pierwszy krok to logowanie się do panelu administratora.
  2. Następnie wybieramy z lewego menu zakładkę „wtyczki”
  3. Na samej górze znajdziesz przycisk „dodaj nową”
  4. W okno „szukaj wtyczek…” wpisujesz nazwę wtyczki, którą chcesz zainstalować np. „Yoasst SEO” (Wtyczka do pozycjonowania strony)
  5. Wybieramy „Zainstaluj teraz”
  6. Gdy wtyczka się zainstaluje wybieramy „Włącz”

Instalacja Wtyczki WordPress WIDEO:

Brawo! Wtyczka jest już zainstalowana 🙂 Teraz pozostaje Ci ją tylko skonfigurować.

instalacja wtyczki wordpress krok 1

instalacja wtyczki wordpress krok 2

instalacja wtyczki wordpress krok 3

instalacja wtyczki wordpress krok 4

Pracując z wtyczkami należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Trzymaj tylko te wtyczki, które są ci potrzebne – szukałaś idealnego rozwiązania dla siebie? A może chciałaś coś sprawdzić? Jeśli dana wtyczka nie jest Ci już potrzebna pamiętaj o jej usunięciu. Zbyt duża ilość wtyczek nie jest dobra dla strony. Po pierwsze zwalnia jej działanie, po drugie musisz je aktualizować.
  2. Pamiętaj o aktualizacji wtyczek! – Kiedyś miałam okazję pracować na WordPressie, który nie miał zrobionych aktualizacji 30 wtyczek! Serio! Jak strona ma działać dobrze, skoro wszystko czeka na aktualizację? Gdy wchodzi do swojego panelu administratora, sprawdzaj odrazu co jest do aktualizacji. To zajmuje maksymalnie 2 minuty 🙂
  3. Zanim zainstalujesz jakąś wtyczkę zastanów się czy na pewno jest Ci potrzeba – Czy wiesz, że osoba która czeka na wczytanie strony więcej niż 3 sekundy rezygnuje z jej oglądania? Dlatego instaluj tylko te wtyczki, które są niezbędne do pracy.
  4. Raz w miesiącu rób przegląd wtyczek – To dobra praktyka, która pozwoli Ci na wyrzucenie tego co nie potrzebne, aktualizację strony itd.

W kolejnych artykułach znajdziesz przykłady przydatnych wtyczek, które pozwolą Ci na wygodne umieszczenie formularza kontaktowego, pozycjonowanie strony itd.