Do postawienia strony internetowej potrzebne są dwie rzeczy: domena i hosting. Czym jest hosting? Na co zwracać uwagę wybierając dostawcę? Gdzie najlepiej go kupić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym tekście.

Wersja wideo:

Co to jest hosting

Hosting to wykupione miejsce na serwerze potrzebne aby strona działała. W Internecie znajdziesz wiele firm oferujących tę usługę. Oczywiście, najlepiej wykupić hosting i domenę w jednym miejscu. Zanim zdecydujesz się, który z nich wybrać, dobrze się przygotuj i sprawdź jak wyglądają dalsze opłaty. Koszt hostingu to około 100 zł – płatne co rok. Niektóre z firm często robią „promocje”, dając pierwszy rok za grosze, za to potem musisz zapłacić już większe pieniądze.

Od czego zależy cena hostingu

W dużej mierze jest to zależne od firmy, którą wybierzesz. W tym artykule porównam 4 firmy oferujące tę usługę: Zenbox, LH, home.pl oraz OVH.

Porównanie ofert hosting
Porównanie ofert wybranych hostingów 2018

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że najlepszą ofertą jest home.pl. Nie zgodzę się z tym. Warto zapłacić na początku więcej, żeby potem nie było zaskoczenia. Na stronie tego dostawcy brakuje informacji o tym, ile będzie kosztowało odnowienie w następnym roku. Najbardziej przekonuje mnie oferta Zenbox (pewnie dlatego, że mają świetnie napisaną ofertę). Mimo to, nadal wybrałabym moje OVH. Jestem zadowolona z obsługi i czytelności panelu administracyjnego.

Wszystkie ceny hostingów oraz ich zawartość są podane dla najniższego pakietu hostingowego. Zalecam zaczęcie od tych najtańszych rozwiązań, stopniowo przechodząc na wyższe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Cena domeny w kolejnym roku – nie dajmy się nabrać na promocje typu domena za 0 zł. Tak jak widzimy powyżej, w LH domena jest darmowa, za to jej odnowienie po roku to już 90 zł. Nie jest to więc darmowa domena tylko z wydłużonym okresem płatności 🙂
  • Czy wiesz, że witryny, które nie mają certyfikatu ssl są uważane za niebezpieczne przez wyszukiwarki internetowe? Są znacznie niżej w wynikach wyszukiwania, co utrudnia pozycjonowanie strony. Oznacza to, że najważniejszą rzeczą na jaką powinnaś zwrócić uwagę jest to, czy wraz z domeną i hostingiem otrzymasz certyfikat ssl. W OVH włącza się go jednym kliknięciem i jest darmowy.
  • Na początku swojej drogi nie będziesz potrzebowała dużo miejsca na serwerze. Nie musisz na to aż tak bardzo patrzeć. W każdej ofercie hostingu są konta mailowe. W niektórych z nich, jest ich nieograniczona ilość, w OVH jest ich 10. Jeśli zaczynasz z dużą ilością pracowników, może to stanowić problem. Jeśli nie, nie zawracaj sobie tym głowy.
  • Czy dany hostingodawca jest RODO ready? To bardzo ważne. Chodzi głównie o dokumenty do podpisania – umowę powierzenia. Większość z firm jest na to gotowa.
  • Zwróć uwagę na to, czy u danej firmy jest możliwość wgrania WordPress’a z panelu administratora. To bardzo ułatwia całą sprawę 🙂

Ja z czystym sumieniem mogę polecić OVH. Wszystko działa tak jak trzeba. Nigdy nie miałam problemu. Jeśli chodzi o obsługę klienta, to działa sprawnie, opowiada bardzo profesjonalnie i zrozumiale. Przed każdym zakupem zalecam sprawdzenie opinii w Internecie.

Jeśli masz jakieś pytania w temacie hostingu, pisz śmiało w komentarzu! Chętnie na nie odpowiem!