Strona internetowa jest najważniejszą częścią biznesu online. Właśnie dlatego powstało wyzwanie: Stwórz Swoją Stronę Internetową. Ten tekst jest pierwszą częścią serii. Zajmiemy się domeną. Dlaczego? Bo bez niej nie ma strony internetowej. Co więcej to właśnie, ona powinna znaleźć się na pierwszym miejscu listy zadań dotyczącej stawiania strony. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: co to jest domena? Ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze domeny?

Wersja wideo:

Domena jest niezbędna do stworzenia strony internetowej. Jest to nazwa pod którą znajdować się będzie Twoja strona internetowa oraz adres mailowy. Oczywiście każda domena może mieć inną końcówkę, ze względu na przykład na kraj. Moja strona ma końcówkę .pl ponieważ nie zamierzam rozszerzać biznesu na inne kraje. Jeśli chcesz, żeby Twój firma była bardziej międzynarodowa, wybierz końcówkę .com.

Moim zdaniem, bez sensu jest łączyć obie i kupować domenę zakończoną na .com.pl.

Istnieją także inne końcówki domen, na przykład .shop, .biz, .net. Nie brałam tego typu zakończeń domen pod uwagę. Zapewne są one tańsze. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą końcówki strony internetowej, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy dla moich klientów domena będzie łatwa do zapamiętania?
  • Czy podając nazwę strony lub adres mailowy podczas rozmowy telefonicznej łatwo będzie zrozumieć o co chodzi?

Dwa błędny, które popełniłam podczas wyboru swojej domeny: 

  1. Jedną z głównych zasad jest unikanie polskich znaków przy wyborze domeny… no cóż. Jak widzisz ma w nazwie mam „Twój”. W tej sytuacji powinnam dodatkowo wykupić domenę twójpomocnikonline.pl. A to, generuje niepotrzebne, dodatkowe koszty. Dlaczego tak się stało? Ponieważ domena pomocnikonline.pl był już zajęty. Nazwa bardzo mi do gustu przypadła, więc uparcie przy niej zostałam, dodając tylko „Twój” na początku.
  2. Nazwa domeny powinna być krótka. Dlaczego? Jest wtedy łatwiejsza do zapamiętania i lepiej działa w adresie mailowym. Jak widzisz, moja nazwa jest STRRRASZNIE długa. I tego zmienić się już nie da. Najgorzej jest podczas podawania swojego maila: akinowska@twojpomocnikonline.pl – widzisz ile to znaków? Nie idź moim śladem. Wymyśl sobie krótką nazwę, która nie będzie miała polskich znaków lub wykup domenę z Twoim imieniem i nazwiskiem 🙂

Cena domeny 

Domeny z końcówką .pl są tańsze, niż te międzynarodowe. Koszt domeny wacha się od 10 zł do 40 zł w zależności, jaką końcówkę będzie miała. Opłata jest roczna. Przy wyborze dostawcy domeny warto zwrócić uwagę na cenę za odnowienie domeny po upływie roku. Zdarzają się takie „promocje”, które mają na celu zwabić klientów niską ceną za pierwszy rok, a potem nagle płacimy podwójnie lub potrójnie za kolejny. 

Zanim wybierzesz nazwę swojej firmy sprawdź dostępność domeny

Wyobraźmy sobie, że wymyśliłaś sobie jakąś nazwę. Idziesz do Urzędu, zakładasz firmę. Wracasz i chcesz stworzyć stronę internetową. Wchodzisz na dowolną stronę, która zajmuje się sprzedażą domen. Wpisujesz nazwę, dajmy na to „mojaekstrafirma.pl”, i co? Zajęta! UPS! Oczywiście, nazwę w CEIDG można zmienić, ale jestem pewna, że tej będzie Ci szkoda. No i po co robić sobie jeszcze więcej roboty? Dlatego wymyślając nazwę dla nowego przedsięwzięcia najważniejsze jest, żeby sprawdzić czy taka domena jest dostępna. 

Sprawdź jaką historię ma domena, którą chcesz kupić

Jeśli Twoja wymarzona nazwa i domena są dostępne, to super! Ale, ale nie tak prędko! Sprawdź jeszcze historię tej domeny. Wiem, czepiam się. Ty zrobisz nową stronę itd. Moim zdaniem, jednak lepiej sprawdzić historię domeny. Jestem pewna, że nie chciałabyś aby ludzie wchodzili na Twoją stronę w poszukiwaniu np. filmów dla dorosłych. To się zdarza, nawet jeśli nazwa zupełnie się z tym nie kojarzy. 

Narzędzie do sprawdzenia historii danej domeny to: https://web.archive.org

Wejdź w wyżej podany link. Wpisz adres strony, którą chcesz postawić. Najpierw na osi czasu zobaczysz, czy witryna była wcześniej używana. Tak wygląda historia mojej domeny „twojpomocnikonline.pl” na wykresie:  

domena historia

Jak widać, domena nie była wcześniej używana. Ja zaczęłam stawiać stronę pod koniec 2017 roku. 

Weźmy teraz inną domenę, która na sto procent była zajmowana wcześniej, np. book.com 

domena historia

Tutaj widzimy już dokładnie, że strona była wcześniej używana. 

Poniżej znajduje się kalendarz. Gdy wybierzesz dowolny dzień z dowolnego roku i na niego naciśniesz wyświetli Ci się widok strony w danym dniu. W ten sposób możesz sprawdzić, do jakich celów wcześniej była wykorzystywana domena, którą chcesz kupić.

Wygląda to tak:

Wybieramy dzień z kalendarza:  

jak sprawdzić historię domeny

Wybieramy dowolną datę, która jest w niebieskim kółku. Zostajemy przekierowani do widoku strony z wybranego dnia.

widok historii domeny

Najlepsze, najtańsze i sprawdzone miejsca, gdzie można kupić domenę znajdziesz w kolejnym wpisie. Najlepiej jak domena oraz hosting jest zakupiona w jednej firmie.